Milujete vyrážet vstříc dobrodružství do nádherné přírody a usínat jen tak, s hvězdami nad hlavou? I kempování má ovšem svá pravidla, která bychom měli dodržovat, aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší. Chovejme se k matce přírodě s úctou. Stokrát nám to vrátí svými překrásnými dary.
Ironií je, že co přijedeme při kempování obdivovat, často svým jednáním zničíme. Ať už je to ničení vegetace, zanecháním odpadu nebo kácení dřevin, dopad venkovní rekreace může být pro životní prostředí devastující. Všechny čtyři české národní parky hlásí za loňský rok vyšší návštěvnost. Krkonoše loni navštívilo až šest milionů lidí, což z nich dělá jeden z nejnavštěvovanějších národních parků v Evropě. Národní park České Švýcarsko loni navštívilo přibližně 750 tisíc turistů.
1. tip: Připravte si jídlo předem a vše a zabalte do eko krabiček.
Zodpovědné plánování jídla začíná zhodnocením, kolik jídla vlastně celá rodina při kempování opravdu sní. Všechny krabičky na jídlo bezpečně uložíte do tašky Boxey, která je speciálně upravená právě na cestování s krabičkami na jídlo. Popřemýšlejte o tom, jak jsou vybrané potraviny baleny. Dehydrovaná jídla a další pokrmy se obvykle balí do plastů na jedno použití a jiných materiálů poškozujících životní prostředí. Místo použití jednorázových produktů, jako jsou plastové fólie, zvolte obaly z včelího vosku, které mají lehčí ekologické stopy.
2. tip: Nepoužívejte plastové lahve na jedno použití.
Alternativ k plastovým lahvím je dnes nespočet. Místo nákupu jednorázových plastových lahví na vodu investujte do těch z ekologických materiálů. Opakovaně použitelné nádoby se často vyrábějí z dvoustěnné vakuově uzavřené nerezové oceli, což poskytuje další bonus - voda vydrží déle příjemně studená. Navíc jsou tyto lahve mnohem odolnější.
3. tip: I při kempování lze umývat nádobí šetrně k životnímu prostředí.
Umývání nádobí může mít při kempování obrovský dopad na životní prostředí, a to kvůli množství spotřebované vody, škodlivým mýdlům a chemickým prostředkům. Použijte raději biologické alternativy, které navíc nenechají žádné stopy na kůži.
4. tip: Vaření a příprava pokrmů při kempování.
Začněte investicí do kvalitního nádobí. Nekupujte levné hrnce, které je třeba každý rok vyměňovat. Místo toho se zaměřte na kvalitnější kempingové nádobí, které něco vydrží a neskončí na skládce. Než začnete vařit, přemýšlejte o tom, jak šetřit vodou. Naplánujte si vhodné recepty předem. Skvělým způsobem, jak vrátit přírodě to, co nám dává, je kompostovat. Kompostování ale neznamená vyhodit banánovou slupku do lesa. Může trvat až dva roky, než se banán v přírodě rozloží!
5. tip: Ujistěte se, že jste za sebou nenechali žádný odpad.
Poslední bod je asi ten nejdůležitější. Užili jste si při kempování skvělé chvíle a je na čase vrátit se do reality? Na veškerý odpad použijte ekologicky šetrné pytle a vše (a tím máme na mysli opravdu všechno) vezměte s sebou. Ve městě pak vyhoďte do tříděných popelnic. A nezapomeňte ani na mikroodpady, jako jsou nedopalky cigaret, obaly od potravin, kousky toaletního papíru a podobně.
Zadejte prosím vaši e-mailovou adresu. Pošleme vám e-mail, pro obnovení hesla.